Poradnik – jak i gdzie szukać wsparcia finansowego?

Leczenie i rehabilitacja często wymagają ogromnych nakładów finansowych, z którymi osoba chora i jej bliscy nie są w stanie sobie poradzić. Nawet jeśli leczenie jest w stu procentach refundowane,, to przecież same dojazdy do szpitala, leki, czy właśnie rehabilitacja pochłaniają znaczne kwoty pieniędzy. Pamiętajmy również, że osoba chora powinna mieć zapewnioną odpowiednią dietę, spożywać pokarmy najwyższej jakości, a także troszczyć się o swoje zdrowie psychiczne, ponieważ samo nastawienie do walki z chorobą i dobry stan umysłu chorego stanowią ważny czynnik w walce z nowotworem. Każda osoba chora zasługuje na pomoc na najwyższym poziomie, więc nie powinna mieć skrupułów o nią poprosić.

Aby jednak poszukiwanie tej pomocy miało dobry skutek, należy wykonać kilka zadań: założyć subkonto, napisać apel o pomoc, skompletować odpowiednią dokumentację, która będzie później rozsyłana do potencjalnych darczyńców, warto się również zastanowić nad stworzeniem strony internetowej, z której ewentualny sponsor będzie mógł dowiedzieć się więcej o osobie chorej.

SUBKONTO:

Subkonto jest kontem udostępnionym choremu przez organizację pozarządową, na którym podopieczny będzie mógł zbierać środki na swoje leczenie i rehabilitację. Subkonto jest o tyle ważne, że po pierwsze – stanowi transparentną metodę finansowania potrzeb związanych z leczeniem, po drugie – jest dużym ułatwieniem dla ewentualnego darczyńcy, który chociażby może odliczyć darowiznę od podatku i ma poczucie, że przekazuje środki na zweryfikowaną zbiórkę, a po trzecie – w niektórych organizacjach możliwe jest zbieranie środków z 1% podatku na rzecz konkretnej osoby. Zakładaniem subkont zajmuje się spora część organizacji pożytku publicznego, natomiast różne są warunki ich udostępniania i prowadzenia.

Organizacji prowadzących subkonta jest wiele, ale zanim zdecydujesz się na konkretny wybór, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Jaki jest koszt udostępnienia subkonta, tj. jaki procent z przekazanych na Twoją rzecz zostanie w organizacji, a ile trafi do Ciebie?
  • Jakie wydatki możesz rozliczyć ze środków zebranych na subkoncie?
  • Jaki jest termin wypłat, tj. w jakim czasie od przekazania dokumentów do rozliczenia dostaniesz za nie zwrot?
  • Jaki jest czas uruchomienia subkonta?
  • Czy organizacja, którą wybrałeś, jest organizacją znaną, transparentną, czy nie ma spraw sądowych, czy jest wypłacalna?
  • Jakie formy pomocy oferuje organizacja, poza uruchomieniem subkonta?

Warto zatrzymać się na chwilę i wybrać organizację, które spełni Twoje oczekiwania w tym zakresie.

APEL O POMOC:

W apelu o pomoc należy opisać historię choroby danej osoby, procesu walki z nią oraz postępy w dotychczasowym leczeniu, a także przedstawić sytuację materialną rodziny chorego, napisać, na co zbierane są środki, jaka kwota potrzebna jest na konkretny cel. Ważne jest również zamieszczenie w apelu o pomoc kontaktu do chorego albo bliskiej mu osoby (adresu i koniecznie numeru telefonu oraz adresu e-mail), a także wyraźnie numeru subkonta i tytułu przelewu. Dobrym pomysłem jest również dołączenie zdjęcia chorego – chętniej pomagamy komuś, kogo „znamy” niż naszemu wyobrażeniu.

Pamiętaj, aby treść apelu o pomoc uzgodnić z organizacją, którą udostępniła Ci subkonto!

DOKUMENTY:

Poza samym apelem o pomoc, do ewentualnych darczyńców wysyłamy również całą dokumentację. Nie należy jednak przesadzać z ilością pism, ważne jest, aby było kilka podstawowych dokumentów, tj. kopia porozumienia o udostępnieniu subkonta, orzeczenie o niepełnosprawności, karta wypisowa ze szpitala, zaświadczenie o dochodach rodziny, faktura pro-forma, jeśli środki zbierane są na zakup konkretnego produktu/finansowanie konkretnego leczenia.

ROZSYŁANIE APELI O POMOC:

Apele o pomoc, wraz z całą dokumentacją, należy kierować do stowarzyszeń, fundacji, firm ze swojego terenu, a także biur rachunkowych w przypadku zbierania środków z 1% podatku, zainteresować historią lokalne media. Należy pamiętać, że im większa liczba rozesłanych dokumentów, tym większe szanse na zdobycie pomocy. Zalecane jest kierowanie pism do 50 placówek tygodniowo. I tutaj ważne! Dokumenty rozsyłamy pocztą, nie kierujemy ich drogą elektroniczną, ponieważ w ten sposób często mogą być traktowane jako spam i w rezultacie nie trafią do nikogo albo odbierane są jako łamanie Rodo – ustawy o ochronie danych osobowych.

STRONA INTERNETOWA:

Podczas poszukiwania wsparcia na leczenie i rehabilitację należy zastanowić się również nad założeniem strony internetowej poświęconej osobie chorej.

Znajdą się na niej informacje o danej osobie, jej zdjęcia, warto również zamieścić pełną dokumentację medyczną, podziękowania dla tych, którzy pomogli, a także kontakt do osoby chorej czy jej rodziny. Pamiętaj, aby na bieżąco aktualizować wpisy na stronie.

Jeśli potrzebujesz dokładniejszych informacji na temat poszukiwania pomocy, masz jakieś pytania bądź wątpliwości skontaktuj się z nami !

I przede wszystkim, nie trać nadziei, walcz i uwierz, że ta pomoc jest, tylko wystarczy zapukać do odpowiednich drzwi 🙂