Mężczyzno! Badaj się! #ToNieRocketScience!

Weź udział na instagramie i fb

Obejrzyj film instrukcję samobadania krok po kroku:

  1. Dowiedz się jak skutecznie badać się samodzielnie,
  2. obejrzyj poradnik samobadania krok po kroku,
  3. przeczytaj co w sytuacji, gdy coś Cię zaniepokoi
  4. a na koniec pobierz bezpłatny kalendarz męskich badań profilaktycznych!

Jak przeprowadzać samobadanie jąder?

Weź ciepłą Kąpiel

Samobadanie najlepiej przeprowadzać po ciepłej kąpieli, gdy skóra moszny jest rozluźniona.

​Nie przeprowadzaj badania przed, w trakcie ani po stosunku, aby wykluczyć zmiany fizjologiczne związane z podnieceniem.

​Samobadanie możesz przeprowadzać samodzielnie lub z pomocą partnerki/partnera.

Zważ oba jądra

Podnieś lekko worek mosznowy dłonią, następnie pojedynczo każde jądro.

Zwróć uwagę, czy któreś z nich nie zmieniło wielkości w odczuwalny sposób?

Czy odczuwasz większy niż zwykle ciężar któregoś jądra lub obrzęk? Czy czujesz fizyczny dyskomfort podczas unoszenia / dotyku?

Czy wyczuwasz jakieś zmiany na skórze? Zgrubienia, owrzodzenia? Zwróć uwagę na kolor skóry, czy nie pojawiło się gdzieś trwałe zaczerwienienie.

Zbadaj jądra

Palcem wskazującym i kciukiem zbadaj każde jądro, przesuwając kciukiem po jego powierzchni.

Ponownie zwróć uwagę na wielkość, czy nie zmieniła się znacząco od poprzedniego samobadania.

​Zwróć szczególną uwagę na fakturę powierzchni jądra – czy czujesz chropowatość? Wypukłość, której nie ma na drugim jądrze? Zgrubienie? Twardą grudkę, guzek? Czy czujesz fizyczny dyskomfort podczas dotyku, samobadania? Ból, pieczenie, ucisk?

Jaki wynik?

Nic Cię nie niepokoi? Fantastycznie! Zapisz sobie termin kolejnego samobadania za miesiąc w kalendarzu – najlepiej badaj się zawsze tego samego dnia 🙂 i przypomnij o samobadaniu bliskiej Ci osobie: bratu, synowi, ojcu, dziadkowi, przyjacielowi.

​Niepokoi Cię jakaś zmiana?

Umów się na wizytę do urologa! Nie czekaj na inne objawy – rak jąder może rozwijać się bezboleśnie.

FAQ

Od osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Pomiędzy 17 a 35 rokiem życia, natomiast zdarzają się zachorowania nawet po 70tce.

Przy wczesnym wykryciu wyleczalność jest praktycznie 100% – dlatego tak ważne jest regularne samobadanie!

Nie, to prawdopodobnie najądrza – jeśli oba są podobnej wielkości i kształtu, gładkie, bez chropowatości, zgrubień nie ma powodu do niepokoju 🙂 to część męskich narządów płciowych.

Samobadanie należy powtarzać każdego miesiąca.

Przewiń do dołu i pobierz bezpłatny kalendarz badań profilaktycznych dla mężczyzn ze szczegółowym spisem badań w podziale na kategorie wiekowe!

Rak jąder: czynniki genetyczne, wnętrostwo (wrodzone niewłaściwe umieszczenie jądra), wiek (15-35)

Rak prostaty: wiek 50+, genetyka (rak prostaty w rodzinie), wstrzemięźliwość płciowa, zapalenie dróg moczowych, alkohol.

Profilaktyka raka prostaty obejmuje dbanie o zdrowy styl życia, odpowiednią ilość ruchu, zdrową dietę, unikanie otyłości, nadmiaru stresu, używek, w szczególności palenia papierosów. Zalecane jest redukowanie w diecie ilości czerwonego i przetworzonego mięsa, które szczególnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Mężczyzna u urologa.
Jak wygląda wizyta?

Odpowiada dr hab. n. med. Roman Sosnowski, urolog

Movember to szczególny czas w roku, kiedy zachęcamy mężczyzn do poważnego zadbania o swoje „męskie zdrowie urologiczne”. Jednym z ważniejszych pierwszych kroków jest zgłoszenie się do urologa. Szczególną grupą mężczyzn która powinna zadbać o swoje zdrowie urologiczne nieco wcześniej to osoby u których w najbliższej rodzinie występują nowotwory. Podczas wizyty lekarz dokładnie zbierze wywiad, oceni aktualny stanu zdrowia, wykona badanie fizykalne oraz przygotuje plan dalszych badań / wizyt. Wszystko po to, aby mieć szansę na wykrycie nowotworu jąder lub prostaty na wczesnym, bezobjawowym etapie. Wówczas mamy szanse na zastosowanie skutecznych metody leczenia gwarantujących trwałe wyleczenie onkologiczne przy występowaniu minimalnych działań niepożądanych wywołanych daną terapią.

Jako urolodzy zachęcamy mężczyzn do zmiany swojego życia, tak aby wyeliminować lub ograniczyć te elementy które są negatywnymi czynnikami w rozwoju nowotworów układu moczowego. Unikanie otyłości, prowadzenie właściwej diety zbliżonej do tzw. diety śródziemnomorskiej, za wszelką cenę unikanie używek a w szczególności palenia papierosów, na stałe prowadzenie aktywnego, sportowego trybu życia – to czynności, które nie tylko poprawiają efektywność leczenia raka prostaty, ale także ograniczają inne choroby cywilizacyjne.

Dr hab. n. med. Roman Sosnowski, urolog

Gabinet Urologiczny – www.uros.pl

Badanie piersi #ToNieRocketScience!

Weź udział na instagramie i fb

Obejrzyj film instrukcję samobadania krok po kroku:

Czy wiesz, że aż 80% zmian w piersiach wykrywają same kobiety podczas samobadania? Zobacz jak skutecznie je przeprowadzić!

FAQ

Samobadanie należy wykonywać co miesiąc, najlepiej między 5-tym a 9-tym dniem po miesiączce, wtedy piersi są najmniej wrażliwe

Samobadanie możemy spokojnie rozpocząć po 20-tym roku życia.

Tak, guzek może mieć różny kształt – obły, gładki, szorstki, drapiący a nawet kanciasty i ostry.

Przeciętnie guz nowotworowy 2 cm rośnie około 8-miu lat, dlatego mamy sporo czasu, aby go samodzielnie namierzyć podczas samobadania.

Tak, można (i należy!) normalnie przeprowadzać samobadanie.

W przypadku obciążenia rodzinnego chorobami nowotworowymi – od 20 roku życia co pół roku USG sutków, a co rok mammografia. Kobiety bez obciążenia rodzinnego – po 40 roku życia raz na dwa lata USG piersi i mammografia.

Kobiety w wieku 50-69 lat mogą raz na dwa lata wykonać bezpłatną mammografię w ramach profilaktycznego programu przesiewowego.

 

„Wyczułam zmianę. Co robić?”

Odpowiada Maja Surowicz-Biłyj, Prezeska Fundacji Onkologicznej Rakiety
Przede wszystkim nie panikować. 80% wykrywanych zmian to zmiany łagodne, niezłośliwe. Wystarczy się ich pozbyć i nie ma ryzyka komplikacji. Natomiast nie należy ignorować takich zmian, gdyż nawet łagodna zmiana ma potencjał zezłośliwienia. Jednak pamiętajmy, że podczas pierwszego samobadania tkanka naszych piersi może nas zaskoczyć, zdarzają się piersi z przewagą tkanki gruczołowej, u których może się wydawać przy pierwszym samobadaniu, że jest dużo guzków – najważniejsze to poznać swoje piersi i wiedzieć, jaka jest ich normalna budowa, aby móc odróżnić i wyczuć zmiany nietypowe. A jeśli zmiana nadal Cię niepokoi – warto pójść do specjalisty. Jeśli nie wiesz co ile powinnaś robić badania kontrolne – pobierz nasz bezpłatny kalendarz badań profilaktycznych.

„Dostałam diagnozę. Co dalej?”

Diagnoza onkologiczna spada na nas zawsze w najmniej spodziewanym momencie. Pytanie, czy w ogóle na ten moment można się przygotować. Każdy z nas wie, że jesteśmy śmiertelni, że na choroby cywilizacyjne zapada coraz to więcej osób. Jednak gdy choroba dotyka bezpośrednio nas, często pojawia się pytanie – dlaczego ja?

Gdy rozmawiam z Podopiecznymi naszej Fundacji, zachęcam ich do potraktowania choroby jako etapu w życiu, który trzeba przejść i zamknąć oraz zrobić wszystko, aby ta historia się nigdy więcej nie powtórzyła.

Kiedy dzwonią do mnie na infolinię osoby, które dostały właśnie diagnozę nowotworową i pytają, co mają zrobić, odpowiadam: zaparzyć melisę, wziąć notatnik, długopis i potraktować tę chorobę jak projekt, który ma swoje zadania, harmonogramy, budżety, osoby odpowiedzialne za konkretne etapy. To bardzo ułatwia zorganizowanie się w tej trudnej rzeczywistości.

Jeśli otrzymałaś wiadomość o diagnozie i czujesz się zagubiona – zadzwoń na numer Onkolinii. Porozmawiamy o możliwościach, kolejnych krokach i tym, co jako fundacja możemy dla Ciebie zrobić.

FUNDACJA ONKOLOGICZNA RAKIETY

Numer konta Fundacji w ING Banku Śląskim:
52 1050 1025 1000 0090 3010 4252
SWIFT: INGBPLPW
IBAN: PL 52 1050 1025 1000 0090 3010 4252

NIP: 521-362-85-70
REGON: 146040727

Fundacja jest Organizacją Pożytku Publicznego,
zarejestrowaną pod numerem
KRS: 0000414091

Al. Rzeczypospolitej 2 lok. U2
domofon 202 i dzwonek, kl. III, 1 piętro
02-972 Warszawa
[email protected]
22 299 29 28

Obserwuj nas

Copyright © 2022 Fundacja onkologiczna Rakiety. Wszystkie prawa zastrzeżone.