Można ją uwielbiać w każdej postaci albo szczerze nienawidzić do tego stopnia, żeby wyławiać pojedyncze listki pływające na powierzchni zupy. To zmora wielu przedszkolaków i całkiem sporej liczby dorosłych. Zakorzeniona w polskiej tradycji kulinarnej, jest nieodłącznym elementem dekoracyjnym potraw i dodatkiem do wielu dań. Natka pietruszki – zielona, pachnąca, nadaje aromatu każdej potrawie. Dodawana do sałatek, zup, sosów, koktajli czy soków, nie tylko zwiększa ich walory smakowe, ale przede wszystkim zdrowotne.
Jest szczególnie bogata w witaminę K, witaminę C, witaminę A (w formie beta-karotenu), witaminę B9 (kwas foliowy) oraz witaminy B6 i B3. Zawiera wiele minerałów, w tym potas, wapń, magnez, żelazo, mangan oraz cynk, a także różnorodne fitoskładniki, takie jak flawonoidy (w tym apigenina i luteolina), poliacetyleny, karotenoidy, kumaryny oraz olejki eteryczne.
Istnieje wiele badań sugerujących, że natka pietruszki, ze względu na bogactwo tak wielu cennych składników, może wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Zawiera ona szereg związków, które mogą potencjalnie chronić przed rozwojem raka, a także wspomagać proces leczenia. Szczególnie obiecujące są badania nad możliwościami wykorzystania apigeniny – składnika natki pietruszki, w leczeniu i zapobieganiu rakowi piersi. Apigenina wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Ten flawonoid wydaje się mieć działanie przeciwnowotworowe poprzez modulację różnych szlaków sygnalizacyjnych komórek, w tym angiogenezy i apoptozy (programowanej śmierci komórki). Również zawarta w natce luteolina wykazuje właściwości przeciwnowotworowe poprzez hamowanie wzrostu komórek nowotworowych oraz indukowanie ich apoptozy, zaś furanokumaryny działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.
Nie można nie wspomnieć o dużej zawartości witaminy C, która sama w sobie jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, a także żelaza, dzięki któremu może wspierać w walce z anemią.
Natka pietruszki może wspomagać procesy detoksykacji organizmu oraz układ immunologiczny, co jest również istotne w kontekście profilaktyki nowotworów i zapobieganiu procesom zapalnym.
Te niepozorne listki kryją w sobie dużą moc! Korzystajmy zatem z natki pietruszki włączając ją do naszej codziennej diety. Wiedząc o jej szczególnych właściwościach warto dodawać ją do wszystkich posiłków, eksperymentując z przepisami i nieoczywistymi połączeniami.
A oto kilka inspiracji:
Zielony koktajl
2 porcje
🟢 umyta garść natki pietruszki
🟢 1 dojrzały banan
🟢 1 pomarańcza
Obrane owoce i natkę zblendować ze szklanką wody. Banana można zastąpić połówką awokado. Dobrze smakuje też wersja pietruszka z pomarańczą.
Pesto pietruszkowe
🟢 umyty pęczek natki pietruszki
🟢 pół szklanki migdałów blanszowanych
🟢 ząbek czosnku
🟢 łyżka płatków drożdżowych
🟢 2 łyżki oliwy z oliwek
🟢 sól, pieprz
🟢 łyżka soku z cytryny
Migdały można zastąpić orzechami nerkowca lub pestkami słonecznika. Płatki drożdżowe serem parmezan lub pecorino.
Świetnie smakuje z grzankami z chleba żytniego, pełnoziarnistym makaronem, pokrojonymi w słupki warzywami.
Libańska sałatka tabbouleh
🟢 1/2 szklanki kaszy bulgur
🟢 2 szklanki posiekanej natki pietruszki
🟢 1/4 szklanki posiekanej świeżej mięty
🟢 1/4 szklanki drobno posiekanej czerwonej cebuli
🟢 2 pomidory, pokrojone w drobną kostkę
🟢 1/2 ogórka, pokrojonego w drobną kostkę
🟢 sok z 1-2 cytryn
🟢 3 łyżki oliwy z oliwek
🟢 sól i pieprz do smaku
Bulgur zalać wrzątkiem i pozostawić do napęcznienia przez około 20 minut, aż będzie miękki. Następnie odcedzić go dokładnie, aby pozbyć się nadmiaru wody.
W dużej misce połączyć napęczniały bulgur, posiekaną natkę pietruszki, świeżą miętę, pokrojone pomidory, ogórka i czerwoną cebulę.
W osobnym naczyniu wymieszać sok z cytryny i oliwę z oliwek. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Wlać sos do miski z pozostałymi składnikami i dokładnie wymieszać.
Sałatkę można podawać od razu, ale najlepiej smakuje po kilku godzinach chłodzenia w lodówce. Pasuje jako dodatek do dania głównego lub jako samodzielne danie.
Bulgur można zastąpić kaszą jaglaną.
***
Źródła:
Botanical Therapeutics: Phytochemical Screening and Biological Assessment of Chamomile, Parsley and Celery Extracts against A375 Human Melanoma and Dendritic Cells
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/pmid/30453564/
Botanical Therapeutics (Part II): Antimicrobial and In Vitro Anticancer Activity against MCF7 Human Breast Cancer Cells of Chamomile, Parsley and Celery Alcoholic Extracts
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/33109067
The Potential Role of Apigenin in Cancer Prevention and Treatment
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9505045/
AN OVERVIEW OF ANTI-INFLAMMATORY, ANTIOXIDANT, ANTI-CANCER, ANTI-HYPERLIPIDEMIC, NEUROPROTECTIVE AND MUSCLE RELAXANT EFFECTS OF NATURAL FLAVONOID, APIGENIN; A REVIEW
https://bcsrj.com/ojs/index.php/bcsrj/article/view/644
Improvement of Nutraceutical Value of Parsley Leaves (Petroselinum crispum) upon Field Applications of Beneficial Microorganisms
https://www.semanticscholar.org/reader/a79db5ee2875667e6023c0288f59d88cf8885a2e
***
Autorka: Joanna Niewolik