Rak – i co dalej?

Po diagnozie większość osób jest w szoku, a w głowie – głównie zagubienie i paniczny strach. Nasza wiedza na temat choroby często złożona jest z różnego rodzaju stereotypów i zasłyszanych informacji z trzeciej ręki. Tymczasem jest to czas, gdy szybko należy podjąć ważne decyzje, które będą miały wpływ na całe nasze dalsze życie.

Jednak zamiast ślepo podążać za pierwszą opinią medyczną i od razu podejmować leczenie, warto się na krótką chwilę zatrzymać i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

• Czy ufam mojemu lekarzowi?
  • Czy zgadzam się z jego diagnozą i zaproponowaną drogą leczenia?
  • Czy mam poczucie, że na wszystkie moje pytania otrzymałam/em satysfakcjonujące odpowiedzi i czuję się z nimi ok?
  • Czy rozwiane zostały wszystkie moje wątpliwości?

Jeśli na którekolwiek pytanie Twoja odpowiedź brzmi „nie” – pamiętaj, masz prawo do drugiej opinii medycznej!

Przyjmij aktywną postawę w podejściu do swojej choroby – w końcu dotyczy ona Ciebie, więc potraktuj siebie najlepiej, jak tylko potrafisz! Szukaj, pytaj, ale korzystaj tylko z wiarygodnych źródeł, nie marnuj czasu na czytanie opinii w internecie i nie wierz w zasłyszane wśród innych chorych historie – co człowiek, to opinia, a każda choroba przebiega trochę inaczej, każdy organizm reaguje w inny sposób na leczenie.

Jest wiele wiarygodnych źródeł, z których możesz skorzystać.

Z POLSKICH STRON BARDZO POLECAMY:

ZAGRANICZNE WARTOŚCIOWE PORTALE:

Jeśli szukasz informacji na temat badań klinicznych, zajrzyj tutaj:

Sprawdź, czy w Twoim przypadku dobrym wyjściem nie jest leczenie celowane. Świetną stronę prowadzi na ten temat Fundacja Onkologiczna „Alivia” pod adresem:

Jeśli chcesz się dowiedzieć o najkrótszych kolejkach na badania w ramach NFZ, skorzystaj ze stron:

Jeśli chcesz założyć bezpłatne subkonto i zbierać środki na swoje nierefundowane leczenie i rehabilitację, zajrzyj tutaj

Jeśli szukasz wsparcia psychoonkologa, wejdź na podstronę Rozmową w Raka

Jeśli potrzebujesz pomocy w skonstruowaniu diety, konsultacji dietetycznej, zajrzyj na Dietą w Raka

Jeśli szukasz pomocy w walce z bólem nowotworowym, zajrzyj tutaj:

I pamiętaj, najważniejsza jest głowa! Zadbaj o spokój w niej i staw odważnie czoła nadchodzącym zmianom! A w razie czego pamiętaj, że masz nas!