Mindfulness w praktyce

dziewczyna medytuje nad jeziorem, zachód słońca

W poprzednim artykule wyjaśniliśmy sobie wstępnie skąd wziął się mindfulness i na czym polega. Teraz przyszedł czas na ćwiczenia! Niezależnie od tego, czy masz już doświadczenie w medytacji, czy z treningiem uważności spotykasz się dopiero teraz – na każdym etapie pozostaje jeszcze wiele do odkrycia. Praktykując zaczniesz postrzegać świat inaczej niż dotychczas. Niektóre ćwiczenia są zabawne, inne wprost przeciwnie – mogą doprowadzić do łez, kolejne zachęcą do dalszych poszukiwań. Pamiętaj by być ciekawym, szczerym i odważnym, wszystko może Cię zaintrygować i zainspirować. Skoncentruj się na uczuciach.
Każde, nawet najmniejsze odkrycie może poprowadzić do przełomu, który przyniesie potencjał do wzbogacenia życia o nowe znaczenia, sens i radość. Bądź dla siebie dobra/y oraz żyj tu i teraz!

Na początek kilka wskazówek:

  1. Żadnych ćwiczeń nie trzeba wykonywać w konkretnej kolejności.
  2. Dostosuj ćwiczenia do własnych potrzeb. Rób te, które uznasz za przydatne, nawet wielokrotnie. Te, które nie są Ci potrzebne – pomijaj.
  3. Jeżeli Twoje myśli zaczną „wędrować”, uświadom to sobie i skieruj uwagę na chwilę bieżącą. Skorzystaj z pomocy kotwicy – oddechu, czy konkretnej części ciała.
  4. Ćwicz skupianie uwagi na tych myślach czy sądach, które często chodzą po Twojej głowie. Zamiast je powstrzymywać, po prostu je odnotuj.
  5. Bądź cierpliwy. Nie tylko podczas ćwiczeń, ale również w życiu, gdy Twoje myśli swobodnie płyną. Zaakceptuj, że rzeczy są jakie są w tym danym momencie, co nie oznacza, że zawsze tak będzie. Mogą się zmienić, można je zmienić.
  6. Ufaj sobie nie oznacza: zawsze ufaj swoim myślom. One zmieniają się, przychodzą i odchodzą, a mindfulness pomoże Ci to dostrzec.
  7. Nie przywiązuj się do myśli czy pragnień, że coś powinno być konkretnie takie. Zauważ jak czujesz się, gdy usilnie próbujesz kontroli, a jak kiedy odpuszczasz.
  8. Pamiętaj, że nic na siłę. Mindfulness nie zmieni życia ot tak, nie zmieni Ciebie. Chodzi właśnie o to by po prostu być i akceptować to, co jest tu i teraz.

(Adaptacja z książki Życie, piękna katastrofa, J. Kabat-Zinn)

Mindfulness to nie tylko medytacja, ale również praktyka. Obie te kwestie powinny stać się po prostu sposobem na życie. Nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Nie ma jednego sposobu na wyrażanie siebie.

P. S. W kwestii medytacji polecam sprawdzenie na YouTube profilu Tary Brach. To świetna amerykańska psycholożka, autorka oraz nauczycielka 🙂

Ćwiczenia

Bibliografia

  1. Frey A., Totton A. (2016), Jestem to i teraz. Jak stać się uważnym we wszystkim, co się robi. The Mindfulness Projekt, Muza SA, Warszawa.
  2. Kabat-Zinn J. (2009), Życie piękna katastrofa. Mądrością ciała i umysłu możesz pokonać stres, choroby i ból, Czarna Owca, Warszawa.

Netografia

  1. https://mindfulnesspolska.pl/
  2. https://www.polski-instytut-mindfulness.pl/

Wersja w pdf