Leczenie poza granicami Polski często stanowi tzw. „wyjście awaryjne”, gdy pojawiają się trudności w postawieniu prawidłowej diagnozy lub wyczerpane zostają możliwości dalszego leczenia w Polsce. W praktyce tematem warto zająć się wcześniej, nawet jeśli sytuacja nas do tego nie zmusza.
JAKIE MOŻLIWOŚCI DAJE LECZENIE ZA GRANICĄ?
- Możliwość uzyskania drugiej opinii
- Dostęp do najnowszych terapii
- Dostęp do badań klinicznych
PRYWATNIE CZY PRZEZ NFZ?
W uzasadnionych przypadkach leczenie poza granicami Polski może być refundowane przez NFZ. W tym celu niezbędne jest uzyskanie zgody Prezesa NFZ. Decyzja zostaje wystawiona na podstawie wniosku wypełnionego przez pacjenta oraz specjalistę z właściwej dziedziny medycyny. Procedura weryfikacji powinna trwać do kilkunastu dni. Jeśli wydano zgodę, NFZ pokrywa koszty leczenia na podstawie faktury wystawionej przez zagraniczną placówkę. Fundusz może również zapłacić za koszty transportu pacjenta. Jednak zarówno za pobyt pacjenta poza placówką medyczną, jak i za transport i pobyt opiekuna, należy zapłacić z własnej kieszeni.
Informacje o procedurze ubiegania się o refundację leczenia za granicą oraz niezbędne wnioski można znaleźć na stronie NFZ
W przypadku odmowy można podjąć prywatne leczenie w zagranicznej placówce. Taka decyzja wiąże się zwykle z dużym obciążeniem finansowym. Często jedynym rozwiązaniem okazuje się zbiórka środków finansowych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego.
GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?
W poszukiwaniu możliwości leczenia za granicą z pomocą przychodzi nam wyszukiwarka internetowa. W gąszczu informacji łatwo jednak się zgubić, dlatego na początek warto poszukać pewniejszych źródeł. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:
- Lekarz
Łatwo dostępne źródło, o którym często zapominamy. Warto zapytać lekarza, czy za granicą oferowane są inne metody leczenia. Nawet jeśli nie będzie w stanie podać nam dokładnych informacji, być może przynajmniej zaproponuje nam kierunek poszukiwań.
Na tej stronie znajdziemy informacje o badaniach klinicznych prowadzonych na całym świecie. W wyszukiwarce można wpisać konkretną chorobę oraz państwo, co znacznie ułatwia poszukiwania. Przy każdym badaniu znajduje się informacja o aktualnym statusie. Jeżeli trwa rekrutacja uczestników badania, na stronie znajdziemy również dane kontaktowe.
- Leczraka.pl
Platforma pomaga znaleźć informacje o dostępnych metodach leczenia na terenie Unii Europejskiej. Po wypełnieniu formularza kontaktowego i przekazaniu dokumentacji medycznej można uzyskać spersonalizowany plan działania wraz z symulacją kosztów. Jeżeli zdecydujemy się na podjęcie proponowanego leczenia, organizacja pomaga w organizacji leczenia.