Badania naukowe wykazały, że dieta roślinna może być szczególnie korzystna dla zdrowia i pomagać w zapobieganiu nowotworom.
Według badań przeprowadzonych przez American Institute for Cancer Research, jedzenie żywności pochodzenia roślinnego może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, jelita grubego, żołądka, jamy ustnej i gardła oraz trzustki.
Zwracając uwagę na swoją dietę i włączając do niej więcej produktów pochodzenia roślinnego, możemy wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Oczywiście, dieta to tylko jeden z czynników wpływających na ryzyko chorób nowotworowych, ale z pewnością stanowi ważną część zdrowego stylu życia.
Już 6 lat temu Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała mięso przetworzone do grupy I kancerogenów – na równi z tytoniem czy azbestem. Oznacza to, że istnieją silne dowody naukowe potwierdzające związek pomiędzy jego spożyciem a rozwojem nowotworów, a dotyczy to m.in. raka jelita grubego, żołądka i trzustki.
Co się kryje pod nazwą „mięso przetworzone”? Niestety, to te najbardziej lubiane i najczęściej goszczące na naszych talerzach wędliny, kiełbasy, parówki…
W przypadku spożycia mięsa czerwonego, czyli przede wszystkim wołowiny i wieprzowiny, również istnieją dowody wskazujące na zwiększenie ryzyka rozwoju m.in. nowotworu jelita grubego.
Ryzyka spożycia mięsa
- Spożycie już 50 g mięsa przetworzone dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i raka trzustki o ok 20%,
raka piersi o ok. 10%.
Ile to jest 50 g? To np. dwa plastry szynki konserwowej, 3 plasterki polędwicy wieprzowej, połówka małej kiełbasy śląskiej czy jedna parówka. Jak sami widzicie – to bardzo nieduża ilość – u wielu z nas ilości te w codziennym jadłospisie są wielokrotnie wyższe. - Spożycie ok. 100 g mięsa czerwonego dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na jelita grubego o prawie 30%, raka prostaty o 20%, raka piersi o 10%.
- 100 g mięsa czerwonego to przykładowo mały kawałek rostbefu wołowego czy nieco ponad pół szklanki mielonego mięsa wieprzowego do kotletów.
Korzyści spożycia roślin
- Rezygnacja z mięsa i zastąpienie go produktami pochodzenia roślinnego zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o ok. 50%, natomiast na nowotwory ogółem o prawie 20%!
- Zmniejsza również ryzyko rozwoju otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych, głównie poprzez redukcję podaży niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych, których jednym ze źródeł jest właśnie mięso.
- Badania wskazują, że roślinny model odżywiania
może wydłużyć życie o ponad 10 lat!
Jednak czym zastąpić mięso w diecie?
Zdrową i zrównoważoną dieta, bogatą w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona. Przede wszystkim pomocne będą nasiona roślin strączkowych, czyli najbardziej wartościowe roślinne źródła białka. A jest w czym wybierać! Soczewica, ciecierzyca, fasola, groch, soja i przetwory sojowe, takie jak tofu i tempeh.
Niektóre produkty zbożowe stanowią również dobre źródło tego makroskładnika – m.in. komosa ryżowa czy amarantus, a także orzechy, nasiona i pestki. Co ważne – można z nich zrobić praktycznie wszystko – od past kanapkowych, przez pasztety, po pieczenie i kotlety!
Zachęcamy wszystkich do zwrócenia uwagi na swoją dietę i wypróbowania dań roślinnych, które mogą pomóc w profilaktyce chorób nowotworowych. W celu ułatwienia włączania diety roślinnej do swojego jadłospisu zapraszamy Cię do przesłuchania naszego podcastu, w którym mówimy właśnie m.in. o białku i o tym, dlaczego nie należy bać się soi?
A skoro mówimy o dobrych zamiennikach mięsa, proponujemy Ci dziś przepis na słodko-ostre tofu po chińsku!
Prosty i szybki w wykonaniu, idealny dla zaczynających swoją przygodę z kuchnią roślinną i nie mających wcześniej styczności z tym wywodzącym się z Azji produktem!
Składniki na dwie porcje 😊
💚 kostka tofu naturalnego
💚 papryka czerwona
💚 4 różyczki brokuła
💚 3 ząbki czosnku
💚 1 cm świeżego imbiru
💚 łyżka orzeszków ziemnych
💚 łyżeczka oleju
💚 łyżeczka pokrojonej papryczki chili
💚 3 łyżki sosu sojowego
💚 3 łyżki ketchupu
💚 2 łyżki syropu klonowego
dodatkowo: szczypiorek, sezam
Przygotowanie:
💚 Tofu pokrój w kostkę i obsmaż je lekko z każdej strony na minimalnej ilości oleju rzepakowego lub ryżowego. Zarumienione kawałki odłóż do miski.
💚 Na tę samą, rozgrzaną już patelnię dodaj 3-4 łyżki wody, zagotuj, wrzuć pokrojoną w piórka cebulę, podduszaj kilka minut.
💚 Następnie dorzuć pokrojoną paprykę, brokuła, starty na tarce imbir, wyciśnięte przez praskę ząbki czosnku i posiekaną papryczkę chili.
Podduszaj wszystko razem kilka minut, aż warzywa trochę zmiękną.
💚 Dodaj sos sojowy, syrop klonowy, ketchup, dokładnie wymieszaj.
💚 Dodaj orzeszki i podsmażone wcześniej tofu, jeszcze raz dokładnie wszystko wymieszaj – niech kostki tofu dobrze się obtoczą w powstałym sosie.
Najlepiej podawać z ryżem z dodatkiem świeżego szczypiorku i sezamu 🥣 Smacznego!💚