How to support a loved one with cancer?

Rozpoznanie choroby nowotworowej to sytuacja kryzysowa, która wywołuje ogrom emocji i myśli. To wyzwanie zarówno dla osoby chorującej, jak i dla jej otoczenia. Bardzo ważne w tym okresie i na każdym etapie leczenia jest wsparcie bliskich.

Rodzina, przyjaciele, znajomi często jednak nie wiedzą co powiedzieć, jak się zachować. Niejednokrotnie zdarza się, że decydują się wycofać, bojąc się, że ich słowa czy działania mogą sprawić przykrość.

Jak wspierać osobę chorującą?

▶︎ Bądź

To wydaję się trywialne, ale tak naprawdę to najważniejsze. Życzliwa, autentyczna, nieoceniająca obecność jest najważniejsza.

▶︎ Pytaj o potrzeby

To jedno z najważniejszych pytań, które możemy zadać chcąc wspierać swojego chorującego bliskiego. „Powiedz, jak mogę teraz Cię wesprzeć?”, „Chcę być przy Tobie, czego potrzebujesz?”. To pytanie otwiera na autentyczną komunikację i daje przestrzeń dla stworzenia dobrego, „uszytego na potrzeby” wsparcia.

▶︎ Daj przestrzeń dla wszystkich emocji

To właśnie przeżycie, „ugłośnienie” tych wszystkich emocji, które przychodzą do osoby, która doświadcza kryzysu zdrowia, może być uzdrawiające i tworzące przestrzeń na nową siłę.

▶︎ Bądź uważny

Na to, co werbalne i niewerbalne. I bądź autentyczny. A jeśli nie wiesz jak się zachować, co powiedzieć – p o w i e d z  t o. „Nie chcę niezamierzenie sprawić Ci przykrości, powiedz czy chcesz rozmawiać o (…)/ czy potrzebujesz (…)?”, „Nie wiem, co powiedzieć, ale jestem przy Tobie”.

▶︎ Proponuj wsparcie i „sprawdzaj”

Każdy z nas jest w czymś dobry. Dokładnie tak samo jest ze wspieraniem – mamy różne zasoby, różne kompetencje. Jedni z nas będą świetnym wsparciem emocjonalnym, drudzy zapewnią wsparcie logistyczne. Bądź uważny (patrz wyżej!) na swojego bliskiego i proponując mu jakieś działania czy wspólne aktywności – pytaj (sprawdzaj), jak ma się z nimi Twój bliski.

▶︎ Szanuj granice i autonomię

Naturalną reakcją na chorobę bliskiej nam osoby jest chęć pomocy jej. Dobrze, by ta pomoc uszyta była na miarę potrzeb naszego chorującego bliskiego i by pozostawiała też przestrzeń do jego działań i do odrębności. Każdy z nas potrzebuje mieć wpływ na rzeczy dla siebie ważne, każdy z nas potrzebuje też czasem samotności.

▶︎ DBAJ O SIEBIE

Tak. Wspierając innych potrzebujesz dbać o siebie podwójnie. Zorganizuj sieć wsparcia – podzielcie się działaniami według waszych kompetencji, umiejętności, możliwości czasowych. Pamiętaj o diecie i dbaniu o higienę snu. Zadbaj o czas „poza chorobą”, by móc nabrać sił.

***

Author:

mgr Katarzyna Binkiewicz