Spożycie alkoholu stanowi jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju raka piersi

SPOŻYCIE ALKOHOLU JEST JEDNYM Z GŁÓWNYCH MODYFIKOWALNYCH CZYNNIKÓW RYZYKA CHOROBY, TWIERDZĄ SPECJALIŚCI Z ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA PODCZAS MIESIĄCA ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI.

WEDŁUG EKSPERTÓW WHO NIE MA BEZPIECZNEGO POZIOMU SPOŻYCIA ALKOHOLU, A RYZYKO RAKA PIERSI WZRASTA Z KAŻDĄ JEDNOSTKĄ ALKOHOLU DZIENNIE. ORGANIZACJA TWIERDZI, ŻE RAK PIERSI JEST NAJCZĘŚCIEJ DIAGNOZOWANYM RODZAJEM NOWOTWORU W REGIONIE EUROPEJSKIM, Z 1579 KOBIETAMI DIAGNOZOWANYMI KAŻDEGO DNIA, I SZACUJE, ŻE ALKOHOL POWODUJE SIEDEM NA 100 NOWYCH PRZYPADKÓW RAKA PIERSI.
„WIELE OSÓB NIE ZDAJE SOBIE SPRAWY, ŻE RAK PIERSI JEST NAJCZĘSTSZYM NOWOTWOREM POWODOWANYM PRZEZ ALKOHOL WŚRÓD KOBIET NA CAŁYM ŚWIECIE. ZMNIEJSZAJĄC SPOŻYCIE ALKOHOLU, MOŻNA ZMNIEJSZYĆ RYZYKO ZACHOROWANIA NA RAKA. NIE MA ZNACZENIA, JAKI JEST RODZAJ, JAKOŚĆ CZY CENA ALKOHOLU. EUROPA MA NAJWYŻSZY WSKAŹNIK NOWYCH DIAGNOZ RAKA PIERSI W PORÓWNANIU Z JAKIMKOLWIEK INNYM REGIONEM.”

MIĘDZYNARODOWA AGENCJA BADAŃ NAD RAKIEM (IARC) POINFORMOWAŁA W 2020 R., ŻE SPOŻYCIE ALKOHOLU BYŁO ODPOWIEDZIALNE ZA PRAWIE 40 000 NOWYCH PRZYPADKÓW RAKA PIERSI W EUROPIE. TE SAME DANE POKAZUJĄ TYM SAMYM, ŻE RAK PIERSI STAŁ SIĘ NAJCZĘSTSZYM NOWOTWOREM NA ŚWIECIE WŚRÓD KOBIET. W 2020 ROKU OSZACOWANO PONAD DWA MILIONY NOWYCH PRZYPADKÓW, Z CZEGO, WEDŁUG EKSPERTÓW, OKOŁO 100 000 MOŻNA PRZYPISAĆ SPOŻYCIU ALKOHOLU. ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA TWIERDZI, ŻE PONAD 10 PROCENT PRZYPADKÓW NOWOTWORÓW ZWIĄZANYCH Z ALKOHOLEM W REGIONIE EUROPEJSKIM WYNIKA Z WYPICIA TYLKO JEDNEJ BUTELKI PIWA (500 ML) LUB DWÓCH MAŁYCH KIELISZKÓW WINA (PO 100 ML) KAŻDEGO DNIA. W PRZYPADKU RAKA PIERSI LICZBA TA JEST JESZCZE WYŻSZA, PONIEWAŻ 1 NA 4 PRZYPADKI RAKA PIERSI PRZYPISYWANE ALKOHOLOWI W TYM REGIONIE JEST SPOWODOWANE TAKĄ WŁAŚNIE ILOŚCIĄ.

IARC KLASYFIKUJE ALKOHOL JAKO CZYNNIK RAKOTWÓRCZY GRUPY 1 I JEST POWIĄZANY Z SIEDMIOMA TYPAMI RAKA. SPOŻYCIE ALKOHOLU MOŻE ZWIĘKSZAĆ RYZYKO NIE TYLKO RAKA PIERSI, ALE RÓWNIEŻ RAKA JAMY USTNEJ, GARDŁA, PRZEŁYKU, WĄTROBY, KRTANI ORAZ JELITA GRUBEGO I ODBYTNICY.

„MÓWIĄC NAJPROŚCIEJ, ALKOHOL JEST TOKSYCZNY. SZKODZI KAŻDEMU NARZĄDOWI, GDY PRZECHODZI PRZEZ ORGANIZM” – POWIEDZIAŁA DR CARINA FERREIRA BORGES, PEŁNIĄCA OBOWIĄZKI DYREKTORA DS. CHORÓB NIEZAKAŹNYCH I KIEROWNIK PROGRAMU DS. ALKOHOLU I NIELEGALNYCH NARKOTYKÓW W ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA. ZALECA OGRANICZENIE ALKOHOLU I ZASTĄPIENIE GO INNYMI NAPOJAMI. APELUJE RÓWNIEŻ O OGÓLNOKRAJOWĄ POLITYKĘ, KTÓRA POMOŻE OGRANICZYĆ SPOŻYCIE ALKOHOLU.

WHO ZALECA RÓWNIEŻ, ABY KRAJE UCZYNIŁY ALKOHOL MNIEJ DOSTĘPNYM (NP. POPRZEZ PODNIESIENIE PODATKÓW), ZAKAZANIE LUB OGRANICZENIE MARKETINGU ALKOHOLU W MEDIACH CZY UMIESZCZANIE OSTRZEŻEŃ ZDROWOTNYCH NA NAPOJACH ALKOHOLOWYCH.

ŹRÓDŁO:
HTTPS://TINY.PL/9W579